На 11 август 2019 БАРОК и Граждански институт връчват годишните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в рамките на в Социалната чайна във Варна.
За носители на наградите „Достъп до култура“ за 2019 година Комитетът по номинациите определи следните иновативни проекти:
Награда „ПроКултура” за цялостен принос за разширяването на достъпа на младите хора до култура на г-жа Румяна Петрова за проекта „Музикалните приказки на Госпожа Виола“ в рамките на „Варненско лято за деца“.
Специална награда за принос за разширяването на достъпа до младите хора до култура се връчва и на община Варна.
Категория „Национален културен институт“
Държавна опера – Русе – за инициативите, свързани с участието на деца в редовните спектакли на операта и в самостоятелни продукции, както и за провеждането на образователни концерти в камерната сцена и училищата в Русе и областта
Категория „Общински културен институт“
Младежки дом – Враца – за активната и резултатна дейност за разширяване на достъпа на младите хора до култура чрез многообразие от инициативи, програми, фестивали, форуми, концерти, рецитали и др.
Дипломи за отличие се връщат на Регионална библиотека „Стилиян Чилиниров“ – Шумен, Художествена галерия – Добрич, Археологически музей – Сандански.
Категория “Детска градина”
Детска градина „Слънчо” – Пазарджик – за усилията за разширяване и подпомагане достъпа до култура чрез проекта „Малкият артист“.
Дипломи за отличие се връчват на ДГ „Буратино“ – Шумен и ДГ „Катя Ванчева“ – Батак.
Категория “Училище”
ОУ „Неофит Рилски“, гр. Габрово за целенасочена и системна работа за разширяване и подпомагане достъпа до култура на младите хора чрез създаването и функционирането на девет клуба за извънкласни дейности, свързани с изкуства и провеждането на „Ден на таланта“.
Дипломи за отличие се връчват на Професионалната гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“ – Русе, СУ „Йордан Йовков“ – Кърджали, Иновативен екип от СУ „Боян Пенев“ – София, Обединено училище „Добри Войников“, с. Победа, обл. Добрич.
Категория „Община“
Община Челопеч – за подкрепата на детските фестивали „Моята песен за България“ и Международен фолклорен фестивал „Златен прах“.
Дипломи за отличие за община Сандански, община Габрово, община Угърчин.
Категория „Културна организация“
Награда се връчва на Фондация „Международен балетен конкурс“ – Варна за Деветнадесетата национална среща на млади балетни изпълнители „Анастас Петров“.
Дипломи за отличие за Пловдивски културен институт, Общински младежки съвет – Шумен, Читалище „Шалом Алейхем 1945“ – Пловдив.
Категория „Гражданска организация“
Сдружение „На орището“, с. Попинци, община Панагюрище – за целенасочени и резултатни усилия за разширяване на достъпа на младите хора до култура чрез дейности за съхраняване на местния бит и фолклор и подкрепата на участие в общински и национални форуми.
Диплома за отличие се връчва на Фолклорен танцов клуб „Хорце“ – Добрич.
Категория „Медия“
Регионален телевизионен център – Варна за цялостната дейност в отразяването и медийната подкрепа на редица събития, насочени към разширяването на младите хора до култура.
Диплома за отличие за Българско национално радио – Варна за отразяването и медийното партньорство на множество събития, свързани с разширяването на достъпа н амладите хора до култура.
През 2019 се връчват специални награди в категория „Фестивал“ в осем области:
Област „Музика“: Награда за Джаз фестивала „А to Jazz“.
Диплома за отличие за Европейски младежки музикален фестивал „Силата на песента“, провеждан в СОК Камчия.
Област „Танц“: Награда за Първи национален фестивал на танцовия театър – Разград.
Диплома за отличие за Фестивал на камерния танц – Хасково
Област „Театър“: Награда за Международен фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ – Търговище.
Дипломи за отличие за Международен театрален фестивал за детска и младежка публика „Забранено за възрастни“ – Смолян, Международен младежки театрален фестивал „Време“ – Враца, Театрален фестивал „Тара-ра-бумбия“ – Блгоевград.
Област „Литература“: Награда за интернет платформа „Книговище“ на Гутенберг 3.0.
Област „Фолклор“: Награда за Международен фолклорен фестивал „Шопски наниз – Костинброд“.
Област „Кино“: Награда за Международен кинофестивал „Карантината“ – Варна.
Област „Дигитални изкуства и технологии“: Награда за Международен фестивал на дигитиалните изкуства FUTURO – Варна.
Област „Многожанров фестивал“: Награда за Младежки фестивал по изкуствата The Bridge – Видин.
Дипломи за отличие за „Шумен и буден“ фест – Шумен, Фестивал „Борис Христов“ – София, Международен фестивал на изкуствата „Морско конче“ – Обзор.
Със специална награда бе удостоен младежкият фестивал RADAR – Festival Beyond Music, който се проведе в периода 9-11 август във Варна.
Целта на Националната кампания за достъп на младите хора до култура е стимулиране на социалното приобщаване, равенството и активното участие на младите хора в културните процеси, насърчаване на творческо поколение и достъп на младите хора до култура и утвърждаване на социалната мисия на българската култура.
тел.: 0887 652 131 – доц. д-р Момчил Георгиев, Генерален секретар на БАРОК
тел 0885 321 361 – Диана Христозова, Програмен директор на Граждански институт
Информация за Националната кампания може да получите на: www.barok.bg и ел. поща: dostap@barok.bg